0

Godzilla 2. / Mami / The Perfection / Greta / Anya / A professzor

írta Minime

Godzilla 2. – A szörnyek királya (Godzilla II: King of Monsters) – Gyakorlatilag a 2014-es Godzilla-mozi közvetlen folytatása, amelyhez az átmenetet maga a lény és néhány szereplő (Sally Hawkins, Ken Watanabe) jelenléte biztosítja. A Russell család drámázásán keresztül lehetünk tanúi Godzilla és társai hatalmas pusztításainak. Mark (Kyle Chandler) és Emma (Vera Farmiga) az első rész eseményei során elveszítik fiukat, és ez tönkreteszi kettejük kapcsolatát. A férfi gyászát a szörnyek kiirtásával enyhítené, míg a nő szeretné feltámasztani a Titánokat, hogy ők hozzák „egyensúlyba” a bolygót és annak állapotát, és ehhez segítségére van az „ORCA” elnevezésű hangutánzó szerkezet, amellyel a Titánokat „elvileg” irányítani lehet. Lányuk, Madison (Millie Bobby Brown) őrlődik szülei között és testvére elvesztése miatt, nem igazán találja a helyes irányt, így egyfajta „mérlegnyelvet” reprezentál a szüleit hajtó motivációk között. Ökoterroristaként feltűnik még Charles Dance is a filmben. Godzilla pedig szép és nagy és rombol, természetesen nemes céllal és emberi motivációkkal felvértezve. Az egész játékidő a karakterek rángatásáról és a szörnyek közötti összecsapásokról szól, amit helyenként felönt a Russell család drámázása és a tudósok teljesen felesleges és logikátlan fecsegése. Michael Dougherty írt és rendezett egy újabb olyan filmet, amelyre semmi szükség nem volt, hiszen Godzilla sztoriját nem lehet többféleképpen elmesélni, ahogyan King Kong-ét sem lehetett. Mondjuk éppen kettejük közös filmje lesz a sorozat következő darabja. Szóval kapunk egy gyenge-közepes, látványorientált, érzelmekkel felhígított, „láttuk már ezt korábban” élményt. A sok új lény pedig az egyre-másra megjelenő Transformers- és Tűzgyűrű-filmek látványelem-bővítéseire hajaz. A nevesebb színészekért kár, de gondolom, kellett a pénz. Értékelés: 50%

Olvasd tovább

0

InterCom hírlevél

Godzilla: titáni siker, jöhet az új ellenfél!

A szörnyek királya a toplisták királya is. A Godzilla II. – A szörnyek királya (Godzilla II – King of the Monsters, már a mozikban) a múlt héten került a világ mozijaiba, és a sikere nem volt kisebb, mint a benne szereplő titánok. A premierje utáni első hétvégén egyedül az USA-ban 49 millió dollár bevételt hozott, ráadásul a világ másik 75 országában mutatták be egyszerre, és világszerte több mint 130 millió dollárért vettek rá jegyet: csak Kínában több mint 70 millió dolláros sikert aratott.
És bár a film elkészítése is őrült nagy összeg volt, úgy látszik, megérte bőven költeni a Földön új életre ébredő 17 titán nagy csatájára és Boston pusztulására: a bevétel garantálja, hogy az alkotók folytathatják a szörnyuniverzum építését, amely 2014-ben a Godzillával kezdődött és a Kong: Koponya-szigettel folytatódott. Terveik szerint a következő filmben, a Godzilla vs Kong-ban Godzilla King Konggal fogja összemérni az erejét – hogy a két szörny közül ki áll majd az emberiség oldalán és ki lesz ellene, egyelőre nem tudni.

Olvasd tovább

0

UIP hírlevél

Az oroszok cenzúrázták, Kínában talán be sem mutatják a Rocketmant

A Sir Elton John felemelkedéséről szóló film alkotói vállalták, hogy kendőzetlenül beszélnek érzékeny témákról – szex, drog és rock and roll –, így filmjük korhatáros besorolást kapott. Mindez azzal jár együtt, hogy konzervatívabb országokban fenntartásokkal fogadják a produkciót. Oroszországban kivágták a meleg szexszel kapcsolatos jeleneteket (körülbelül öt percet, ami az ottani jogrendszer szerint a „homoszexuális propagandát” tiltó törvény hatálya alá esik), Kínában pedig annyira problematikusnak találják a filmet, hogy valószínűleg be sem mutatják. (A hasonlóan érzékeny témákat ábrázoló Bohém rapszódiát bemutatták, de erősen megvágva.)
A filmet gyártó Paramount stúdió visszafogott hangvételű kommentárban reagált az orosz „szerkesztési eljárásra”, mondván, tiszteletben tartják minden ország törvénykezését és egyéb elvárásait.
A Rocketman nagy sikerrel debütált szerte a világon, a Rottentomatoes kritikai portálon 91 százalékon áll. A Variety kiemeli, hogy a mostani, azaz kora nyári észak-amerikai premierrel a Rocketman vonzó alternatívát kínál azoknak, akik a szuperhősös és szörnyfilmek dömpingjében másfajta mozis élményt keresnek. Filmipari szakemberek szerint a produkció 26 millió dolláros első hétvégi bevétele a 40 millió dolláros költségvetés mellett szép siker, és hosszú távon is megtérülhet, hogy az alkotók lemondtak a kompromisszumokról.

(Rocketman – már a hazai mozikban!)

Olvasd tovább

0

Box Office: Elvérző kiskedvencek

Szenilla posztja

Érdekesen alakultak a bevételek az elmúlt héten. Az első tíz film között két olyan alkotás szerepel, amely a héten debütált. Noha sikerült megszerezniük az első két helyet, teljesítményük még így is hagy kívánnivalót maga után. A lista élén zárta a hetet a Kis kedvencek titkos élete 2. Az első rész nagyjából három évvel ezelőtt került a mozikba, és már induláskor 104 millió dollárt produkált, ezzel majd’ 30 millióval meghaladta a gyártási költségeit. Nem így a folytatás, ami 80 millióból mindössze 47-et hozott vissza az első héten. Világviszonylatban ugyan dupla ennyi a bevétel, ez még így is igen harmatos. Aki maga is szeretne meggyőződni arról, hogy a második rész valóban ennyivel gyengébben sikerült-e, annak sajnos még közel egy hónapot kell várnia a hazai bemutatóra.

Az X-Men-sorozat befejező része, a Sötét Főnix ugyan nem tudott felállni a dobogó legfelső fokára, máris rekordot döntött. Igaz, negatív rekordot: a 33 millió dolláros nyitás a széria eddigi leggyengébbje, az Exhibitor Relations becslései tehát bejöttek. Amerikán kívül ugyan sikerült még hozzácsapni ehhez 107 milliót, de tekintve, hogy az elkövetkező hetekben aránylag nagy visszaesésre lehet számítani, igen nehéz lesz visszahozni a ráköltött 200 millió dollárt.

Az Aladdin ugyan feleannyit sem hozott, mint a múlt héten, még így is bőven dobogós. Lassan, de biztosan gyűjtögetve az eheti 24,5 millióval hazájában már 230 millió felett jár a harmadik hét elteltével. A Godzilla 2. is felállított egy rekordot: a Top10-ben egyik film sem tudott a múlt hetihez képest ekkora visszaesést produkálni. Mindössze 15,5 milliót sikerült összekaparnia, ami 67,5%-kal alulmúlja az előző heti, nem túl ütős kezdést.

A Rocketman ugyan alig több mint feleannyi bevételt hozott, mint a premier hetében, az eheti 14 millióval már akkor is jócskán nyereséges, ha csak az amerikai mozik bevételeit vesszük figyelembe. 6. helyen 7,8 millió dollárral a Mami, és John Wick 3. is szépen csendben gyűjtöget tovább. Utóbbi bevétele a múlt héthez képest csupán 33,2%-kal esett vissza, ez még mindig 7,4 millió.

A Bosszúállók 4. a hetedik héten is bezsebelt még 4,8 millió dollárt az amerikai mozikban, így az Avatar globális rekordjának megdöntéséhez már csak 57,4 millió hiányzik, de egyelőre úgy tűnik, a Végjátéknak ezt már nem sikerül megugrani. Futottak még: Pikachu 2,98, illetve az Éretlenségi 1,58 millióval. Jövő héten minden bizonnyal búcsúznak is a Top10-ből, hiszen érkezik a Men in Black – Sötét zsaruk a Föld körül, a Murder Mystery és a Shaft is.

0

Családi bunyó / A férfi mögött

írta Nikodémus

Olyasmi történik manapság a szórakoztatóiparban, amiről a századelő szüfrazsettjei vagy a hatvanas évek nőjogi mozgalmai legfeljebb csak álmodhattak: a női nézőpont betört a fősodorba. Magazincikkek ezrei, inspirációs előadások sokasága és bestseller-kötetek tucatjai hangsúlyozzák a női értékek fontosságát, s a hullám a filmipart sem kerülte el. Két éve szinte világforradalomként ünnepelte Hollywood, hogy végre sikeres szuperhősmozi készült női főhőssel (Wonder Woman), és a rivális képregénystúdiótól az idei évre is jutott egy hasonló témájú film (Marvel Kapitány). A minőség persze hagy némi kívánnivalót maga után (főként a leegyszerűsített karakterábrázolás és az otrombán megfogalmazott üzenet miatt), ám szerencsére nem kell latexruhás szuperemberekkel bajlódnunk, ha izgalmas történeteket akarunk látni nőkkel a főszerepben.

Olvasd tovább

0

A Mandák Ház lelkésze – Premier előtt

Bolba Márta a budapesti VIII. kerület evangélikus lelkésze, szegények támogatója, a társadalmi egyenlőség mélységes híve. A Mandák Ház a kerület szegényebb negyedében található, de a lelkésznő gyülekezetébe a kerület gazdagabb részében, a Palotanegyedben található templom is hozzátartozik. Márta házában békét teremt, a hivatalban és az utcán véleményt formál, egyházában a szociálisan érzékeny elveket képviseli. Az általa vezetett közösség éppen ezért társadalmilag sokrétű. Szerdai vacsoráin a helyi lakók, környékbeli nincstelenek, menekültek, civil szervezetek képviselői egyaránt részt vesznek, kortól, vallási és politikai hovatartozástól függetlenül. Takács Mária rendező (Meleg férfiak, hideg diktatúrák, Eltitkolt évek) dokumentumfilmje egy társadalompolitikai kérdésekben is állást foglaló, háromgyerekes lelkésznő egy évét mutatja be, aki nem enged a humanista alapértékekből. Az őszi premier előtt június elején külön is bemutatott film a Médiatanács támogatásával a Magyar Média Mecenatúra Program keretében készült. További támogatók: Holland Nagykövetség Emberi Jogi Alap, Filmjus Alapítvány.

Olvasd tovább

1

X-Men: Sötét Főnix (X-Men: Dark Phoenix)

írta Minime

Az előző részekről: Az elsők, Az eljövendő múlt napjai, Apokalipszis.

Az egész X-Men-univerzum talán legizgalmasabb karaktere gyakorlatilag saját filmet kapott, amelynek stílusosan, egy egész korszakot lezáró alkotásban ágyaztak meg. Elvárásként igazából azt vártuk volna, hogy minimum az eddigi X-Men mozik szintjét elérje, és ha netalán jobban sikerülne, mint a korábbi darabok (kivéve persze a majdhogynem tökéletes Logan-t), akkor egy önmagunkban már enyhén katartikus nyugtázó érzéssel lehetne átpasszolnunk a karakterek sorsát az MCU-nak és a Disney-nek.

Olvasd tovább

0

Könyvajánló – Kinek a történelme?

Trianon, Don-kanyar, Holokauszt, 1956 és az azt követő megtorlás. A XX. századi magyar történelem nagy traumái. A múlt olyan eseményei, amelyeket máig nem dolgozott fel a társadalom; az emlékezeti munka hiánya rányomja bélyegét mindennapjainkra, tisztázatlan múltbéli történeteink nyomasztó árnyékként vetülnek a jelenre. Sokféle módja lehet a kollektív emlékezet ápolásának, a múlt feldolgozásának. A történelem megítélésének és művelésének lehetőségei átalakultak az elmúlt évtizedekben. Egyre inkább elfogadott, hogy a történelem társadalmi diskurzus, és nem kizárólag a tudományosság szűk keretei között lehet értelmezni, hanem meg lehet jeleníteni, sőt létre lehet hozni történeti narratívát más médiumon, kulturális szférában is. A dokumentumfilm az egyik lehetséges eszköz ehhez: segíthet megszabadulni a múlt nyomasztó terheitől. Ez a könyv azt vizsgálja, hogy az elmúlt harminc év magyar történelmi dokumentumfilmjei milyen szerepet játszottak a magyar nemzeti emlékezeti narratívák megfogalmazásában, az emlékezeti közösség megteremtésében, a traumák feldolgozásában.

Sárközy Réka az ELTE Bölcsészkarán és a Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerzett diplomát. 1995 óta az OSZK 1956-os Intézet munkatársa, kutatási területe a történelmi dokumentumfilm és a történelmi fényképek. Producerként vett részt 16 dokumentumfilm elkészítésében. Az 1956-os Intézet több mint 15 000 digitális fényképet tartalmazó jelenkortörténeti fotóadatbázisának egyik létrehozója. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen doktorált 2011-ben, Elbeszélt múltjaink címmel jelent meg monográfiája a magyar történelmi dokumentumfilm történetéről. 2011 és 2014 között Bolyai János kutatói ösztöndíjas. Óraadóként tanít a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetében és a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. (Forrás)

Sárközy Réka: Kinek a történelme? – Emlékezet, politika, dokumentumfilm, Gondolat, 286 oldal, 2018, 3400 Ft

0

Rövidfilm: Szomszédaink, a magyarok 1. – Kárpátalja

Ma van 99 éve, jövőre pedig egy évszázada lesz annak, hogy a trianoni békeszerződés folytán Magyarország gyakorlatilag önmagával lett határos. Az azóta kisebbségi létbe szorult honfitársaink hétköznapjait, küzdelmeit és örömeit mutatja be újszerűen Zámborszki Ákos rendező és Galán Angéla riporter. Íme az első epizód, amelyet hamarosan még újabbak követnek. A vállalkozásról bővebben itt olvashatsz.

3

Box Office: Megingó varázslények

Szenilla posztja

Messze elmaradt a Godzilla II.: A szörnyek királya bevétele a premier hetében az első részéhez képest. Míg a 2014-ben bemutatott Godzilla 93 millióval nyitott, a második rész ennek alig több, mint felét produkálta: 49 millió dollárt. Igaz, nagyjából így is teljesítette a Warner Bros. elvárásait. A múlt heti győztes Aladdin így a toplista második helyére került. Noha a kritikusok kicsit leírták a filmet, a hazai bevételek máris meghaladták a ráköltött 183 milliót. Még a második héten is jóval többet hozott a konyhára (42,3 millió dollár), mint a csütörtökön startoló Rocketman. Az Elton John életéről szóló drámától Oscart remélnek, ennek ellenére az első hétvégén mindössze feleannyit hozott csak össze, mint a hasonló műfajban tavaly bemutatott Bohém Rapszódia: 25 millió dollárt.

Bevétel tekintetében nem, haszon szempontjából viszont jócskán kiemelkedik a mezőnyből a szintén friss Mami, ami ugyan 18,3 milliót tudott „csak” összeszedni, viszont már az első héten bőven visszahozta azt a csekély 5 milliót, amiből a film elkészült.

Az ötödik helyre befért még John Wick 3., igaz, a bevétel fele sincs a múlt hetinek: 11,1 millió dollár. Hasonlóan felére csökkent a Bosszúállók 4. részének bevétele is, de azért ez a 7,8 millió nem annyira rossz, lévén, hogy immár hatodik hete vetítették a filmet. Ne menjünk el amellett sem, hogy a Boxofficemojo adatai szerint a produkció eddig 36 bevételi rekordot döntött meg, ennek még csak nyomába sem tudott érni eddig egyetlen film sem, a korábbi listavezető Star Wars: Az ébredő Erő is „csak” 13 rekordot tudott magáénak.

Igencsak a lista végére csúszott az Éretlenségi és Brightburn – A lángoló fiú is. A héten bemutatásra kerülő Egy kutya négy útja és az X-Men: Sötét Főnix minden bizonnyal tovább ront majd a helyzetükön, egyikük és a most még 10. helyen álló Csaló csajok jó eséllyel ki is szorul a Top 10-ből.