Régen csodaszámba ment, ha egy film átlépett a 100 millió dolláros bevételen. Manapság nem ritka, hogy 200 millió dollárból készítenek valamit. Pár évvel ezelőtt meghökkentünk, ha egy produkció összeszedett 1 milliárdot a mozikban. Most már ettől sem esünk hanyatt, hiszen jó néhány alkotásnak ez már kötelező. Idén eddig három darab 1 milliárdot elérő film volt és még csak az év felén vagyunk túl. Lássuk nagy vonalakban, hogy milyen sikerek és bukások voltak.
Sikerek
Borítékolható volt, hogy a Bosszúállók: Ultron kora (Avengers: Age of Ultron) az első felvonáshoz hasonlóan szépen fog hozni a konyhára. Mivel a Marvel szuperhőscsapata bő másfél milliárdot kasszírozott és a közönség döntő többsége elégedetten távozott a vetítőtermekből ismét hasonló végeredményt tippelhettünk. De Amerikában csöppet alulteljesített, eddig 450 millió dollárt zsákolt be és hamarosan végleg kifullad (elődje 623 millió dollárt termelt) és 1,37 milliárdot hozott világszerte.
A Halálos iramban 7 (Furious 7) esetében is sejthető volt, hogy pár száz millió dollárt ki fog préselni magából. De arra bizonyára senki nem gondolt, hogy 1,5 milliárdot meghaladó bevétele lesz. Tény, hogy a franchise egyre népszerűbb, de a „Vin Diesel-család” is rendszeresen megemlékezett Paul Walker a közösségi médiában található oldalukon.
Kifulladni látszott a dinóőrület a Jurassic Park 3. részével, mindenesetre csak nem adták fel, évekig gondolkodtak a negyedik felvonáson. Az előrejelzések szerint szép bevételre számíthatott a Jurassic World, de csak kevesen gondolták volna, hogy legyűri a Bosszúállók (Avengers) nyitóbevételét és szépen sorban maga mögé utasít mindenkit. Gyorsan meglett 1 milliárd és még bőven van szufla az Indominus Rexben.
A szürke ötven árnyalata (Fifty Shades of Grey) szintén az a kategória, ahol várható volt, hogy teletömi a stúdió és a producerek zsebét. A nők és csajok többsége egyszerűen odavolt a regényért és mit sem számított, hogy a film gyatra lett. Összesen 570 millió dollárt kaszált az adaptáció.
Bryan Mills harmadjára lendülhetett akcióba. A csalódást keltő második rész után az érdeklődés megcsappant a jenkiknél, de azért világszerte 325 millió dollárt csak összehozott az Elrabolva 3 (Taken 3). A remek első rész eladta a filmet.
Matthew Vaughn otthonosan mozog a képregényfilmekben és kiváló, emlékezetes akciójeleneteket tud összerittyenteni. Gondoljunk csak a Kick-Assre! A Kingsman – A titkos szolgálat (Kingsman) esetében sem a büfékocsiban tengette ideje nagy részét, szórakoztató produkciót készített, a templomi jelenet az év egyik legjobb akciója. Eddig több, mint 400 millió dollárt hozott rendezése, a folytatás forgatókönyvébe Vaughn már belekezdett.
Spongyabob még mindig népszerű. 2004-ben már bemutatkozott a népszerű animációs figura barátaival együtt a vásznakon, akkor is szépen hozott. Az újabb, 3D-s film 311 millió dollárt gyűjtött össze.
Kenneth Branagh félretette a kisebb költségvetésű drámákat és thrillereket, már a Thor kapcsán is bizonyította, hogy elbír egy nagyobb büdzsével gazdálkodó filmmel. A Disney rábízta a Hamupipőke (Cinderella) filmváltozatát. Érdekes, de nem vették a fáradtságot, hogy az eddigi élőszereplős tündérmese átiratokhoz képest változtassanak a sztorin, de a közönség így is vevő volt a fantasy-re. Amerikában hamarosan átlökdösik a 200 millión, összesen 538 milliót hozott a 95 millióba került alkotás.
Nem igazán bízott az Universal a Tökéletes hangban (Pitch Perfect), pár száz moziban indította útjára az első részt, amely végül 65 milliónál végzett és még egy ötvenest tett hozzá a nemzetközi területekről. Ezzel szemben a második film 180 millió közelében jár hazai földön és 96 milliót tett hozzá a többi ország.
A pusztítás jó móka, iszonyatos földrengés pedig már régen állt a középpontban. Brad Peyton és Dwayne Johnson is kiaknázta a lehetőséget, természetesen a „családösszekovácsolással” egybekötött zúzásra elég sokan beültek. A 110 millióba került San Andreas eddig 420 millió dollárt gyűjtött be.
A DreamWorks animációs részlege ismét nem tudott igazán átütőt alkotni, de legalább nem szerepeltek le bevétel terén. A Végre otthon (Home) eddig 174 millió dollárt tud felmutatni Amerikában, összesen 364 millió dollárt zsebelt be.
Elég korai arról beszélni, hogy hol áll meg az Agymanók (Inside Out) animáció, a Pixar termék remek kritikákat kapott és hazájában minimum 300 millió dollárt gyűjthet be.
Bukta
Michael Mann 6 év után jelentkezett újabb rendezéssel, elvileg aprólékos kutatómunka előzte meg a Blackhat forgatását, de nem látszott meg a filmen, hogy gondosan építették volna fel a kiberthrillert. A rendező 60 millió dollárt tapsolhatott el a produkcióra, Amerikában még a 8 milliót sem tudta elérni, világszerte pedig csak 17 millió dollárra volt képes.
David Koepp újra együtt dolgozhatott Johnny Depp-pel, nem hiszem, hogy sokat kellett győzködni a színészt a Mortdecai kapcsán, hiszen eléggé kedveli az efféle kissé különc figurákat. Nos, Depp szereti az efféléket, de a közönség nem. Amerikában cudar kudarc volt és a határokon kívül sem nyíltak meg pénztárcák. Összesen 30 milliót kapart össze.
Wachowskiék újabb bizonyítási lehetőséget kaptak, a Mátrix óta nem tudtak sikeres filmet letenni az asztalra. A Jupiter felemelkedéséhez (Jupiter Ascending) összetett univerzumot találtak ki, minden részletre kiterjedő világot írtak le. Talán a későbbiekben bemutathattak volna „saját galaxisukat”, ám a közönséget annyira nem érdekelte a sci-fi. Bődületes bukás volt Amerikában, csak 47 millió dollárt tudott kiköhögni a 176 millióba fájt film, ehhez még 134 millió társult a nemzetközi színtéren.
Bemutatkozott A hetedik fiú (Seventh Son) fantasy is, de a marketing nem volt meggyőző, jó kritikákat pedig nagyítóval kellett keresni. Szerény 17 millió dollárt gyűjtött be hazai földön, a nemzetközi vizeken jobban teljesített, de a plusz 93 millió dollár is kevés a profithoz.
Sokat titkolóztak Brad Bird új filmje kapcsán még a tervezgetés elején, de a Holnapolisz (Tomorrowland) a méretes költségvetéséhez képest (190 millió dollár) nem mozgatta meg az embereket. Eddig 197 millió dollárt kapart össze, amivel a stúdió egyáltalán nincs kisegítve és a jóslatok szerint bő száz millió dollárt veszít a produkción. Persze ettől függetlenül jó évet fut a Disney, hiszen a Bosszúállók 2, az Agymanók (Inside Out) mellett év végén még jön a Star Wars 7 is.
Szo-szo
A Lionsgate azt gondolta, hogy A beavatott (Divergent) jó üzlet lesz számukra. Tévedtek. Már az első sem hozott úgy igazán jól, de 110 millió dollárba fájt folytatás Amerikában még kevesebbet is hozott, mint az első felvonás. A 290 millió dollárral pedig nem valószínű, hogy annyira ki lennének segítve. De azért kettébontva mutatják be az utolsó sztorit.
R kategóriás, 150 millió dollár posztapokaliptikus film. George Miller évekig tervezgette a Mad Mad 4-et, végül belevághatott A harag útja (Fury Road) forgatásába. Eddig 350 millió dollárt hagytak ott világszerte a nézők a kasszáknál. Végső soron nem rossz, de ahhoz kevés, hogy azonnal bejelentsék a folytatást.
És a végén megemlíteném az Ex Machinát, amelyet mindenhol éltetnek, de hiába kapták fel a kritikusok, eddig összesen 36 millió dollárt sajtolt ki magából. Kevin Costner McFarland sportdrámájával 44 milliót termelt, elég régen volt olyan film, amely ennyit hozott és a színész volt a főszereplő. A mindenhol gyalázott Pláza ásza folytatás (Paul Blart Mall Cop 2) csak ki tudott préselni magából egy százast. Kiderült, hogy a Bradley Cooperrel és Emma Stone-nal forgatott ígéretesnek tűnő Aloha sem lett minőségi darab, meg is bukott. Illetve elvileg a 44. gyermek (Child 44) sem ütötte meg a mércét, a forgalmazó csak limitáltan próbálkozott vele, ám világszerte is erős érdektelenség fogadta a thrillert, 3 milliót hozott.
- SZÜNET - 2017. október 02.
- Box Office: Tom Cruise visszafogottan indított - 2017. október 01.
- Kristen Stewart lehet Charlie egyik angyala - 2017. szeptember 30.
- 2019-ben jön a Men in Black spin off - 2017. szeptember 30.
- Never Here előzetes - 2017. szeptember 29.
- Sorozat lesz a Rendes fickókból - 2017. szeptember 29.
- Apavadászat előzetes - 2017. szeptember 28.
- Acts of Vengeance előzetes – Banderas bosszút áll - 2017. szeptember 28.
- Jonathan Levine rendezheti az Amerikába jöttem 2-t - 2017. szeptember 28.
- Scorsese és DiCaprio vinné vászonra Roosevelt életét - 2017. szeptember 28.
Sajnálom hogy a Hetedik Fiú megbukott, nekem tetszett. Gondolom így hiába várok folytatásra.
Szomorú azt látni, hogy a Jurassic World milliárd fölötti bevételt hozott, míg a Mad Max-nek vért kell izzadnia, hogy legalább a 400 millió meglegyen neki. Ilyenkor nem számít a film minősége? Vagy a szájhagyomány, hogy mennyire eszméletlen jó? Vagy ennyit jelent az, hogy PG-13 vagy R besorolású egy film?
Belegondolni is rossz, hogy milyen lett volna a Mad Max PG-13-mal. Hiába lett volna sikeresebb, biztos nem ütött volna akkorát.
Azért majd 10 év múlva megnézném, hogy melyik film lesz hivatkozási alap…
Engem inkább a Halálos iramban 7. sikere zavar. Nem tudok megbarátkozni a CGI-Walkerrel, szerintem abszurd az egész.
A Végre, otthon szerintem minden téren abszolút siker. Ha a stúdió finnyáskodna miatta, akkor úgy kell neki!:)
Azért azt gondoltam,hogy a JPW sikeres lesz, de hogy ennyire ez azért egy kicsit meglepő jó volt a film,de ennyire azért még se…
Kovezzetek meg :a Jurassic World nekem abszolut bejott…popcorn kategorian belul siman jeles. Mad Max…szintem remek es nem az R kategoriaval van a problema…azert megis eltelt 30 ev az elozo film ota. A temakorben azota is szulettek sikerek (Akar a Matrix, Eli konyve) Miller mester prdig tulkoltekezett.Egy 100-120 millios koltsegvetes mellett ez mar jo eredmenynek szamitana(eredetileh ennyibe fajt volna) Amugy meg -ahogy korabban is irtam ,jon felfele az R kategoria….helyes.