írta Nikodémus
A bennfenteskedő viccelődés kortünet. Végy egy friss hírt, de meg se próbáld mélységében megérteni, inkább vedd poénra: szelfizd le, posztold ki. S észre sem veszed, a vicces kommentek és a vég nélküli megosztások valójában tovább távolítanak mindattól, ami körülötted zajlik: a valóságtól. A nagy dobás épp ilyesféle, erőltetetten jópofáskodó film – legalábbis így indul. Aztán arcunkra fagy a mosoly.
Legkésőbb akkor mindenképpen, amikor egy Jenga-torony összedöntésével magyarázzák az amerikai ingatlanpiac jelzáloghitel-csomagjainak sérülékenységét. Addigra már túl vagyunk egy különc, irodájában metált bömböltető matekzseni (Christian Bale) vívódásán, egy enyhén mizantróp pénzügyi befektető (Steve Carell) idegeskedésén, egy fürdőkádból, pezsgőspohárral a kézben előadott közgazdasági gyorstalpalón (Margot Robbie) és narrátorunk (Ryan Gosling) néhány jól irányzott, önironikus kiszólásán. Utóbbi amúgy a Wall Street egyik nagybankjának alkalmazottjaként szemlélteti a közismert fajátékkal a helyzet komolyságát. A tárgyalóasztal körül pedig menő hollywoodi sztárok ülnek, tulajdonképpen önmagukat alakítva. S a pergő cselekmény, a hibátlan ritmus és a halálpontos párbeszédek mellett épp ez Adam McKay rendező virtuóz bűvészmutatványának egyik legizgalmasabb vetülete: szürke öltönyös, dögunalmas szakemberek helyett jó svádájú celebekkel kell elmondatni az üzenetet, hogy a popkultúrába ájult mai tömegember egyáltalán felfigyeljen rá. Ez vesz groteszk fordulatot, ha belegondolunk: a 2008-as nagy gazdasági válságban mindannyian felelősek vagyunk, amikor nem vettük a fáradtságot, hogy utánajárjunk, miben is veszünk részt. Az orrunknál fogva vezettek minket – és mi hagytuk.
Ez persze rendkívül kényelmetlen felismerés alkotónak, nézőnek egyaránt, McKay ezért felnagyítja a már Michael Lewis dokumentumregényében is ott rejlő humort, és történet súlyosságát nem feledve abszurd komédiázást vezényel, mégpedig nyaktörő csavarokkal. Nem elég ugyanis, hogy négy, a spekulatív tőzsde nagy szerencsejátékának egy-egy apró fogaskerekeként üzemelő szereplő szinte egyszerre ismeri fel az emberi kapzsiság addig nem tapasztalt szintjét, úgy döntenek, hogy ebből pénzt is csinálnak. Íme, a nagy dobás: arra fogadnak, amire senki a világon nem tenne egyetlen lyukas garast sem, és végül bejön nekik. De nem örülnek neki, korántsem. Mert hiába jöttek rá valamire, ők is mindvégig a velejéig romlott rendszer részei voltak, annak logikája szerint cselekedtek. Akárcsak mi, akik valójában meg nem termelt javakból akartunk lakást, kocsit, plazmatévét, külföldi nyaralást venni, a pénzügyi világ pedig – a busás haszon ígéretétől megszédülve – elhitette velünk, hogy ezt is lehet. Sőt, mindent lehet, csak egy kis szemfülesség kell hozzá. No meg némi laza nemtörődömség.
Nincs kétség, A nagy dobás dühös film: indulatosan beolvas a naponta milliókkal dobálózó csalóknak, az elvtelenül mindenből hasznot húzóknak, a cinkos félrefordulóknak és a tudatlanságukkal takarózóknak egyaránt. S míg a 2010-es Bennfentesek dokumentarista alapossággal magyarázza, az egy évvel későbbi Krízispont pedig drámai csomóponttá sűríti a nagy válság kirobbanását, A nagy dobás groteszk vigyorrá torzítja azt – s pimaszul még az orrunk alá is dörgöli, hogy ne a tükröt szidjuk: a hiba a mi készülékünkben van.
Méregerős, keserű látlelet A nagy dobás: nehéz szeretni, ám komolyan kell venni.
(Megjelent: Új Ember, 2016. március)
- Példakép kerestetik - 2024. szeptember 08.
- A bérgyilkos, aki nem is volt (Hit Man) - 2024. július 21.
- Smoke Sauna Sisterhood (2023) - 2024. július 07.
- A majmok bolygója: A birodalom (Kingdom of the Planet of the Apes) - 2024. június 16.
- Lelépnék egy másik bolygóra – Nyersanyag - 2024. június 09.
- Szellemirtók: A borzongás birodalma / Aquaman és az elveszett királyság / A győztes gól - 2024. június 02.
- A száguldás nem elég – Autóversenyzés a filmvásznon - 2024. május 12.
- Moralitásdrámák a 21. századból - 2024. május 05.
- Beteljesedett – Dűne: Második rész (Dune: Part Two) - 2024. április 21.
- Vaskarom (The Iron Claw) - 2024. április 07.
Mint pénzügyről szóló film azt vártam, hogy érdekesen mutassa be a dolgokat. Személy szerint egyetlen jelenetet tudnék kiemelni, amikor az A meg B építőelemek társaságában tartott előadást Gosling, de az sem volt az igazi. Részemről nagy unalmas volt a film, másnap nem is emlékeztem rá.
Én nagyon bírtam, a Margot Robbie és Selene cameon konkrétan meghaltam 😀 Egyébként pedig Bale zseniális benne, de amúgy kb mindenki a legjobb választás volt az adott karakterre. Szerintem nagyon jól volt felépítve és elmesélve az egész.