1

David Fincher asztaláról lekerült és félretett elképzelések

davidfincherItt lenne az ideje egy David Fincher életrajznak? Várjunk még azzal. E helyett nézzük át azokat a tervezeteket, amelyekkel kapcsolatba került, ő készített volna el, de nem valósult meg vagy végül  más keze alatt jött létre.

Sci-fi
2008-ban vette meg A.Lee Martinez nem túl ismert sci-fi regényének a jogait. Az 50-es évekre hajazó retro jövőben játszódó Automatic Detective-ben  egy robotból taxisofőr lesz, ami belekeveredik egy rejtélyes esetben. A noir szerű projektet a Blur Animációs Stúdió készíthette volna el, de mivel nem hallottunk róla semmit az eltelt pár évben elképzelhető, hogy a jogok már nincsenek Finchernél. De a Blurt később sem felejtette el, legalább megcsinálhatták A tetovált lány főcímét.

Arthur C. Clarke 22. században játszódó Randevú a Rámával regényének a vászonra vitelével szintén régóta próbálkoznak. A Hugo és Nebula-díjas könyvből úgy 2000-es évek elején Morgan Freeman szeretett volna filmet készíteni, a színész csupán a főszerepet és a producerkedést vállalta volna be. 2007-ben David Fincher huppant bele a rendezői székbe, úgy hírlett, hogy lassan sínre kerül minden, majd a színész súlyos autóbalesetet szenvedett és egy ideig nem igazán tudott semmivel sem foglalkozni, ezért Fincher inkább a Benjamin Button projekt mellé szegődött el. Mivel forgatókönyvet nem hagytak maguk után úgy tűnik, hogy a tervezet behalt, bár 2010 őszén Freeman a következőt nyilatkozta „Még nem kell leírni a projektet. Jelenleg is azon vagyok, hogy megpróbáljam összehozni a Randevú a Rámával filmet. Ennek el kell készülnie, csak azt kell kitalálni, hogy miképp valósítható meg. Nem is tudom mennyi ideje már, de talán 15 éve hogy várok egy jó forgatókönyvre. Azt gondolná az ember, hogy ez nem lehet ilyen nehéz, de valójában mégis.” – mondta Freeman – „Fincherrel még mindig beszélünk erről. Kemény dió, de ha egyszer sikerült feltörni, akkor onnantól kezdve már lehet valami a dologból.”

freeman
A Passengers-ben egy new yorki rádöbben, hogy űrlények elrabolják az embereket és szexszel, erőszakkal és droggal telített szórakozásra használják őket. Parkolópályára került a tervezet.

Krimi – Thrller
James Ellroy krimiklasszikusát Brian De Palma vihette vászonra Aaron Eckharttal és Hilary Swankkel, nem túl nagy sikerrel. Fincher előtte 80 millió dolláros 5 órás minisorozatként képzelte el a Fekete Dáliát, Mark Wahlberg egy időben érdeklődést mutatott a főszerep iránt, majd Az olasz meló kedvéért lelépett.

blackdahlia1

A Harcosok klubja után szó volt arról, hogy Art Linson producerrel adaptálják Chuck Pahniuk női testépítők világában játszódó Chemical Pinket, amelynek maga a szerző írta volna a forgatókönyvét. Később távozott a projektből, helyére Jonas Akerlund került, de neki sem jött össze a dolog.

A 90-es években Howard Roth és Eric Singer szép summáért adták el a The Sky is Falling forgatókönyvüket. Ebben két pap bizonyítékokat talál, hogy Isten nem létezik. A sokk után bedrogozzák magukat és gyilkolászni kezdenek. Viszont egy haldokló bérgyilkos ered a nyomukba, mert nem szeretné, ha a bizonyítékot mások is lássák. Sajnos nem sikerült elérni, hogy zöld utat is kapjon a film, később Gore Verbinskinek sem sikerült.

Eleinte arról volt szó, hogy biztos elkészült Stieg Larrson Tetovált lány trilógiája. Azonban az első rész nem hozta a várakat, kissé alulteljesített a pénztáraknál. Ennek ellenére a Sony és az MGM továbbra sem süllyesztette a fiók mélyére a következő részt. Andrew Kevin Walker írhatta át Steve Zaillian szkriptjét, de mostanság csend honol a tervezet körül. Fincher szerint ha már ennyi pénz elment a forgatókönyvre és a jogokra, akkor azt csak nem hagyják veszni. Viszont volt már rá példa, hogy a sok millióba fájt előkészületek után a stúdió mégsem merte felkapcsolni a zöld lámpát.

Scott Frank a 2000-es évek elején mutatta fel A kulcsfigura forgatókönyvét és nagy lett a jövés-menés körülötte. Steven Spielberg és Michael Mann is kapcsolatba került a filmmel, Fincher a Pánikszoba után ült bele a rendezői székbe és talán ő tartott ki legtovább kollégái közül. Idővel továbbállt, végül Frank megunta a várakozást és saját kezébe vette a gyeplőt.

kulcsfigura
A Pathfinder-t John Patrick Shanley írta, egy CIA ügynök egy lopott plutónium felrobbantását akarja megakadályozni.

Ezen túlmenően szóba hozták az Egy veszedelmes vallomásaival is, amit végül George Clooney vett kezelésbe.

Dráma
2001-ben jött ki a Dogtown & Z-Boys doksi ami a kaliforniai gördeszkások életéről szólt a 70-es években. Fincher lett volna a producere az filmverziónak, a Limp Bizkit frontembere, Fred Durst ült a rendezői székben. Durst távozása után Fincher vette kezébe a gyeplőt, majd passzolt és Catherine Hardwicke vezényletével készülhetett el a Dogtown urai címre hallgató film.

lordsofdogt

Az Aaron Sorkin által írt Steve Jobs filmre ő volt az esélyes és Christian Bale-t akarta a címszerepre. Ám 10 millió dolláros fizetést követelt, ezen kívül a marketingbe is beleszólt volna, ami nem tetszett senkinek. Most úgy tűnik, hogy Danny Boyle ülhet a helyére. „Az egész film három és csakis három jelenetből fog állni. Minden valós időben fog zajlani, egyik jelenetben sem  ugrunk előre egy kicsivel sem és mindegyik egy-egy termék bemutatása előtt fog játszódni. A színfalak mögött zajló eseményekről lesz szó.” – mondta Sorkin

Még karrierje kezdetén próbálta vászonra vinni az édesapja által írt Herman J. Mankiewiczről szóló szkriptet. Mankiewicz volt a legjobban fizetett író a század elején Hollywoodban, aki később alaposan összeveszett Orson Wellesszel az Aranypolgár miatt. A Mank címre keresztelt filmbe a Játsz/Ma után akart belevágni Kevin Spacey-vel, 12 milliós költségvetés mellett. Amikor kiderült, hogy fekete-fehérban akarja megcsinálni a befektetők hirtelen kihátráltak mögüle.

Képregényfilmek
Fincher nincs oda túlzottan a képregényfilmekért és nem is akar részt venni a szuperhősködésben. De ugye nem csak Amerika Kapitány és Thor létezik, lehet válogatni más témák között is. 2001-ben Nicolas Cage főszereplésével forgott volna le egy Frank Miller adaptáció. A Hard Boiled sztorija a nem túl távoli jövőben, a disztópikus Los Angelesben játszódik. Carl Seltz biztosítási nyomozó, akinek pörög az élete, szaporodnak a hullák körülötte.  Egy nap rájön, hogy ő nem más, mint egy kiborg, aki az elnyomott robotok utolsó reménye. Sok-sok és eléggé költséges, mondhatni már-már korszakalkotó CGI-re lett volna szükség, de senki nem volt olyan bátor, hogy megadja a szükséges összeget a forgatáshoz. Miller a 2000-es évek elején még eljátszott a gondolattal, hogy maga vezényelje le a filmet, majd letett róla.

hardboiled
2008-ban esett szó arról, hogy egy nyolc, esetleg kilenc szegmensből álló filmet készítenek a Heavy Metal magazin képregényei és az 1991-es film alapján alapján. Kevin Eastman korábban olyan neveket dobott be a köztudatba a produkció kapcsán, mint Fincher, Zack Snyder, Guillermo Del Toro, később csatlakozott még James Cameron, Mark Osborne és Gore Verbinski. Legutóbb Robert Rodriguez kezében voltak a jogok, aki saját csatornájára szeretne egy tévés verziót.

heavymetal
A 90-es években kapcsolatba került a Pókember tervezettel is. Fincher verziója más lett volna, mint Raimi-é, mivel nem ragaszkodott ahhoz, hogy sokat foglalkozzon azzal, hogy bemutassa miért lett Peter Parker az, aki. Egy 10 perces vágatlan zenés videóval indított volna, amiben letudja a háttértörténetet, a pókcsípést, Ben bácsi halálát. A történet úgy kezdett volna, hogy Peter találkozik Gwennel, a főgonosz a Zöld Goblin lett volna.

A Zodiac és Benjamin Button között olvasta el és kedvelte meg a The Messenger francia képregényt. Alessandro Camon látott hozzá a forgatókönyvhöz, Brad Pitt pattant be a produceri posztra. Ám az utóbbi időben nem fújt semmit a szél az elgondolás környékéről. A középpontban őrület szélén álló, profi bérgyilkos áll.

Brian Michael Bendis Torso képregényéből a Paramount próbált filmet készíteni, a véres, R kategóriás projektnek Fincher húzta a tervezet szekerét. A stúdió egyik problémája a magas költségek voltak, de ami nagyon szúrta a szemüket, hogy hogy a rendező fekete-fehérben akarta leforgatni a thrillert. Végül a stúdió hagyta a fenébe a dolgot és 2009-ben a megfilmesítései jogokat is elvesztette. Most éppen a Circle of Confusion produkciós cég próbálkozik a filmmel, David Lowery rövidfilmrendezőt kérték fel a forgatókönyv megírására és az alkotás ledirigálására. A történet középpontjában Elliot Ness áll, aki elkapta Chicago főgengszterét, Al Caponét. Újabb nehéz ügyet kapar ki, egy sorozatgyilkost kell kézre kerítenie, az elkövető emberi torzókat hagy a tetthelyen gúnyos megjegyzések kíséretében.

Előjegyzésében szerepelt a Black Hole 70-es években játszódó képregény Eredetileg Alexandre Aja olt kiszemelve rendezőnek. A képregény-sorozat 12 részes volt, a hetvenes években játszódott Seattle-ban és egy szexuális úton terjedő kórról szól, amely különböző fizikai elváltozásokat okoz a tiniken. A forgatókönyvön Neil Gaiman és Roger Avary dolgozott.

Kaland:
A 20.000 Leagues Under the Sea túl költséges vállalkozás, a Nautilust úgy 200 millió dollárból bocsájthatnák vízre, de a Disney többször is behúzta a vészféket. A büdzsével és a szereposztással támadtak gondok, Fincher Channing Tatumot akarta a filmben, a stúdió Chris Hemsworth mellett tette le voksát. Pedig az ausztrálok jelentős kedvezményeket adtak volna, ha náluk forgott volna a produkció, több, mint 20 milliót is megspórolhatott volna a stáb. Egy biztos, Fincher már felszedte a horgonyt és más vizeken jár.

underthesea

James Cameron tüsténkedett a Kleopátra környékén, a címszerepet Angelina Jolie-nak szánták. Majd Cameron inkább a produceri poszton kötött ki és helyére Fincher érkezett. Egy eposzi szandálos-kardos filmben gondolkodtak, az alapanyagot – azaz Stacy Schiff könyvét – csodálatosnak nevezték. Erről sem jött mostanában újabb infó.

Dokumentumfilm
Fincher több klipet csinált Madonnának, így érthető, hogy ő dirigálhatta volna az In Bed With Madonna koncertfilmet. Sőt, a rendező és az énekesnő még össze is jöttek, de a románc nem tartott sokáig és Fincher inkább kiszállt. Alek Keshishian került a helyére és a legsikeresebb dokuját tette le az asztalra.

Animáció
The Goon animációs film története két főhősének az útját szellemek, zombik, vámpírok és őrült tudósok keresztezik, az alábbi előzetesben csak élőholtak tűnnek fel, illetve sokáig csak egy zombit láthatunk, vele kártyázgat és iszogat az egyik szereplő. Könnyen leszűrhető, hogy egy vicces akció-horrorral van dolgunk, amelyre a szülők biztosan nem vihetik el csemetéiket, már csak a bemutató dátumát kellene kitűzni, de sajnos még nincs forgalmazója. A Kickstarteren is gyűjtögettek, előzetes is készült, ám sajnos lehet, hogy végleg margóra került a projekt.

Sorozat:
Szintén az HBO-nál jöhetett volna létre a Mind Hunter, az FBI sorozatgyilkosokra vadászó speciális egységéről szóló széria pilotjának forgatókönyvén Scott Buck, a Dexter írója dolgozott és Charlize Theron bevállalta a főszerepet is. Majd a tökölés után mindenki ment a saját dolgára.

A direktor az HBO égisze alatt valósíthatja meg a Sunset Boulvard szériát, James  Ellroy regénye alapján és van egy másik életrajzi ihletésű gondolata is, ami a 80-as évek videoklipkészítés világába kalauzolná el a nézőt.

Egyéb:
A Közösségi hálót követően vágott volna bele a The Reincarnation of Peter Proud  horror remake-be, Andrew Kevin Walker ügyködött a forgatókönyvön. Ennél több info évek óta nem jött. A Seared Anthony Bourdain A könyhafőnök vallomásai alapján született volna meg, ebből egy rövid életű széria jött létre Bradley Cooperrel, Fincher nélkül. De egy újabb főzőcskézős tervezet is a levegőben lógott, amelyen Steven Knight-tal dolgozott és Keanu Reeves alakította volna a séfet. A közösségi hálót követően félretette a dolgot, de a film elkészülését mindez nem állította meg. Hoppá, ennél is Cooper van a fedélzeten.

A Shampoo egy R kategóriás szexkomédia lehetett volna Brad Pitt és Benicio Del Toro főszereplésével, de a Pánikszoba alaposan lefárasztotta és lemondott a lehetőségről. Egy időben komoly esély volt rá, hogy Fincher vehesse kezébe a gyeplőt a Mission Impossible 3 forgatásán. Eléggé tetszett neki az afrikai szervkereskedelmről szóló történet, de kreatív nézetkülönbségek miatt távozott. A Goldeneye-t hasonló indok miatt dobta vissza.

Az iromány a  Playlist cikke alapján született.

Egy komment

  1. Remek cikk kedvenc rendezőmről,köszönet érte. A Peter Proude-ot nagyon megnéztem volna, állítólag Pitt lett volna a föszereplő igazi Hetedik reunion….

    Lényegében mindegyik projekt izgalmasnak tűnik,kiváncsian várom következő húzását…

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Biztosra megyünk *