Nem siettük el: miután már szinte mindenki bejglivel a kezében listázott, mi bevizsgáltuk az évzárás filmjeit is, és alapos megfontolás után közzétesszük listáinkat. Hajtás után Armida, John, Minime és Nikodémus esszenciája következik 2017 filmterméséből.
Régebbi évvégi top10-es listáink:
2016, 2015, 2015 legjei, 2014, 2013, 2012 (legjobb), 2012 (legrosszabb),
2011, 2010, 2008, 2007 (Miecs), 2007 (Koimbra)
Nálatok mik voltak a tavalyi kedvencek?
Armida
2. Valerian és az Ezer bolygó városa
John
1. Thor: Ragnarök – Taika Waititi nagyon jól nyúlt hozzá az alapanyaghoz. Nem találtam benne hibát, még a poénok is rendben voltak. Chris Hemsworth most volt a legjobb.
2. A majmok bolygója: Háború – Hibátlan ez is, de a Thor egy hajszállal jobb volt. Andy Serkisnek Oscart végre.
3. Logan – Farkas – Nagyon szép lezárás a karaktereknek, viszont egy picivel több akcióra lett volna szükségem.
4. Star Wars: Az utolsó Jedik – Várakozásomon kicsit alul teljesített, nekem túl Marvelesre sikerült, főleg a poénokkal. De soha rosszabb Star Wars-filmet. Méltó folytatása az előző résznek, és várom nagyon a következő etapot, csak kicsivel több, látványosabb fénykard párbajjal.
5. Szárnyas fejvadász 2049 – Szintén méltó folytatása az első résznek. Nagyon eltalálták a díszleteket, a zenét és a hangulatot. Remek színészi játék.
6. A galaxis őrzői vol. 2. – Hasonlóan agyament, mint az első. Remek akciók, látványvilág, érzelmes lezárással.
7. Wonder Woman – Jól eltalált karakterek és akciók, bár a végén kicsit tömény. Szerencsére nem erőltették túl a szerelmi szálat.
8. Atomszőke – John Wick után is minőségi akció a rendezőtől, remek színészekkel.
9. Dunkirk – Nolan talán leggyengébb filmje nekem. A karaktereket nem ismertem meg igazán, így izgulni sem tudtam miattuk, és nem jött át a háború súlya. A képi világ viszont fantasztikus.
10. Pókember: Hazatérés – Átlag Marvel-film nálam, de a listára még épp felfért. Tom Hollandnak jól áll a szerep.
Minime
A lista az első helyezett kivételével csak kiemelés, nem sorrend. 🙂
1. Az – Kiváló adaptáció, remek gyerekszínészek, karakteres történetvezetéssel és egy nagyszerű Bill Skarsgaard. A valaha készített legjobb Stephen King-feldolgozás, annak ellenére, hogy láttam már (’90-es verzió) és olvastam is, magasan vert mindent idén nálam.
Logan – Farkas – Talán az eddigi legjobban sikerült X-Men film, amit készítettek ez idáig. Kiváló alakítás Hugh Jackmantől, a megszokottól eltérő morózus történet, ideális trilógiazáró felvonás, akcióval, drámával, érzelmekkel.
John Wick 2. – Ahol az első rész befejezte, a második azonnal felvette a fonalat. Nagyobb, terjedelmesebb, azonban az első részhez hasonlóan pörgős, akciódús, látványos és pengeéles mozi. Keanu Reeves szuper, és a megalkotott bérgyilkos-világ, illetve szabályrendszere egészen egyedi.
A galaxis őrzői vol. 2. – Az első is nagyon tetszett, ezzel sem voltam másképp, a retro zenék, a vicces hangvétel, a látvány, kicsi Groot cukisága, emellett a történet egysíkúsága és egyszerűsége sem volt zavaró. A Marvel-világ talán legjobb kis csapata ismét hozta a formáját.
Szárnyas fejvadász 2049 – Denis Villeneuve folytatása Ridley Scott klasszikusához, hatalmas elvárásokkal a nézők részéről. Amennyire nem kéne klasszikus legyen az 1982-es felvonás, annyira kellene talán ennek a darabnak azzá válnia. Jól sikerült folytatás, de még jobban sikerült újragondolás.
Wonder Woman – A DC mozis univerzum eddigi egyetlen áttörő sikere a Nolan-féle Batman-trilógia óta. Totálisan passzoló szereplők, Gal Gadotra kitalált és jól el is játszott karakter. Merész rendezéssel, jó történettel, amely kiváló példa lehetne a további DC-s művekhez.
Pókember: Hazatérés – Remek Marvel-újragondolás egy többször vérszegénnyé vált és újrázott szuperhőshöz. Minden bizonnyal kevésbé lenne érdekes és jó, ha nem a Bosszúállók újabb fejezetéhez lenne igazítva a karakter, de így is az egyik legjobb Pókember-film, ami készült.
Balhé a 99-es blokkban – Kegyetlen dráma a börtönéletről, a család védelméről, Vince Vaughn élete egyik legjobb alakításával, nyomasztó atmoszférával, kiváló forgatókönyv és rendezés Zahler részéről, az év egyik legnagyobb meglepetése.
Széttörve – M. Night Shyamalan végre visszatalál a helyes útra, és újra szórakoztató produkciót tesz le az asztalra. James McAvoy nagyszerű alakítása még nyomasztóbbá teszi a filmet. A Hatodik érzék óta a legjobb Shyamalan-film és az egyik legmegosztóbb karaktertörténet.
Sokkal több, mint testőr – Reynolds és Jackson akcióvígjátéka, jó párosítás, látványos akciók, hatalmas poénok, simán szórakoztató, és pont azt nyújtja, amire a nézőknek időnként szüksége van: viccet, akciót és agyalásmentes szórakoztatást.
További jelöltek: Az idén egyre inkább jellemzően elszaporodó trash-horrorok, amelyek közül kiemelkedik a Mayhem, A bébiszitter és a Boldog halálnapot!. A pusztán szórakoztató vérrel teli humoros hentelések, amelyek komoly történet híján a maguk esetlen tökéletlen módján egészen szórakoztatóak voltak.
Nikodémus
Ahogy szoktam: tíz film, sorrend és kompromisszumok nélkül, néhány épphogy lemaradóval.
Star Wars: Az utolsó Jedik – Rian Johnson a folytatásban alaposan megforgatta JJ. Abrams nosztalgiadús indítását, s bár nem hibátlan Az utolsó Jedik, a Star Wars-mítosz újra él. Futott még: A majmok bolygója: Háború
Logan – Farkas – Az idei képregényfelhozatal sok vigyorgást, ám kevés innovációt hozott, James Mangold súlyos, western-áthallásokkal teli trilógiazárása megadta a méltó búcsút karakterének – legalábbis egy jó időre. Futottak még: Pókember: Hazatérés, Wonder Woman
Dunkirk – A verbalitással építkező Christopher Nolan elhallgat, és végre a képekre bízza magát. A narratíva csavaros, a feszültség őrjítő, a látvány lélegzetelállító – hamisítatlan moziélmény. Futottak még: Baby Driver, The Lost City of Z
Szárnyas fejvadász 2049 – Esős-mocskos scifi-noir helyett fényesre polírozott kiüresedettség, akció helyett lamentáció, remény helyett utózöngék – az apokalipszis után vagyunk. Van-e még értelme? Futottak még: Érkezés, Páncélba zárt szellem (2017)
Rögtönzött szerelem (The Big Sick) – Mindennel szembemegy, amit a romkom szokott, főként azért, mert szívmelengető igaz történet a késedelmes megérésről. Futottak még: Vademberek hajszája, Megáldva (Gifted), Logan Lucky, Hologramot a királynak, Captain Fantastic, Adult Life Skills
A préri urai (Hell or High Water) – Taylor Sheridan önmagával versenyzett 2017-ben, és a rendezővel szemben az író nyert. Az az Amerika, amit alig mutatnak a tévében. Futott még: Wind River – Gyilkos nyomon
A régi város (Manchester by the Sea) – Ólomsúlyú lelki terhek, kisrealista intimitás, színészóriások, csöndes kisváros. Kenneth Lonergan egyből nagyon magasra tette a mércét. Futottak még: Jackie, Miss Sloane
Az ügyfél (Forushande) – Asghar Farhadi (Nader és Simin, A múlt) még mindig megrendítő érzékenységgel mesél észrevétlen, mégis meghatározó lélek-repedésekről, bűnről és bűnhődésről és a sors hatalmáról. Futottak még: Az utolsó család (Ostatnia rodzina), Emlékképek (Powidoki)
Testről és lélekről – Egy álom, két súlyosan sérült ember lassú gyógyulása, három stáció – az idei, meglepően színvonalas magyar termésből messze kiemelkedik Enyedi Ildikó méltán díjazott filmje. Futottak még: Brazilok, A Viszkis, Kincsem
Némaság (Silence) – Nem thriller, nem gore, nem dráma: passió. Egy lélek lassú leereszkedése a pokolba. Milyen ösvény vezet a tagadásig – és azon túl? Martin Scorsese megérett a témára. Futottak még: Lady Macbeth, Elválaszthatatlanok (Indivisibili)
- Dungeons & Dragons: Betyárbecsület – A kulisszák mögött - 2023. március 30.
- Tények, amiket biztosan nem tudtál az Oscarról - 2023. március 09.
- 5+1 ok, amiért érdemes nézni A mandalórit - 2023. március 02.
- Kopogás a kunyhóban – A kulisszák mögött - 2023. február 02.
- Babylon – A kulisszák mögött - 2023. január 19.
- Azt mondta – A kulisszák mögött - 2023. január 05.
- Mrs. Harris Párizsba megy – A kulisszák mögött - 2022. október 20.
- Beugró a Paradicsomba – A kulisszák mögött - 2022. október 06.
- Nem – A kulisszák mögött - 2022. augusztus 18.
- Az Északi – A kulisszák mögött - 2022. május 20.
Tavaly is sok jó film volt. Nekem ezek tetszettek a legjobban:
10. The Babysitter
9. A galaxis őrzői vol. 2
8. Boldog halálnapot!
7. Wonder Woman
6. Széttörve
5. Nyomd, bébi, nyomd!
4. Az
3. Logan – Farkas
2. Vademberek hajszája
1. Kincsem
Csalódások: Dunkirk, A majmok bolygója: Háború, Élet, 1945, Brazilok, Alien: Covenant, Pókember: Hazatérés
A Vademberek hajszája 2016-os! De nekem is eszembe jutott! 🙂
Vért izzadtam mire 10 olyan filmet találtam, amire egyáltalán emlékszem az idei évből!
1. Thor Ragnarök
2. Logan
3. Wind River
4. Baby Driver
5. Okja
6. Get Out
7. It
8. Viszkis
9. T2
10. Deidra & Laney Rob a Train
Újabb pocsék év… A sorozatok közt több jót találtam idén mint filmet, bár a nagy, díjazott sorozatok közül egyet se láttam, a “jelentéktelenebb” darabok nagyon érdekes, helyenként meghökkentő dolgokat alkottak!
Big Mouth – Zse ni ál is! Simán betenném tananyagnak szexuális felvilágosításhoz.
End of The F***ing World – Réteg cucc, de engem megvett kilóra!
American Vandal – Évtizedek crime documentary bolondériája kimaxolva, színtiszta élvezet.
A Disjointed második évada gyalázatosan vérszegényre sikeredett. Lorre szerintem magára hagyta a többieket és ennyire futja.
A Black Mirror kicsit összecsapott, helyenként feleslegesen erőszakos, de továbbra is erős!
Megpróbáltam még pótolni néhány filmet, de nem mindet sikerült. Számomra ezek voltak tavaly a legemlékezetesebbek, legélvezetesebbek.
Perfect Strangers – olasz film, nagyon ajánlott mindenkinek.
Coco – A Pixar magára talált.
Az utolsó Jedik – szerintem nem volt ezzel sem túl nagy gond
Szólít a szörny – dráma, megfogott nagyon
Mayhem – Ejha, ejha, ezt aztán remekül összerakták, vigyorgós véres szórakozás.
A bébiszitter – Kb, mint a Mayhem.
Az – nincs mese, az év horrorja
Nyomd bébi, nyomd – Edgar Wright for prezident
Tűnj el – Feszültség, izgalom
Kaliforniai álom – megfogtak az elején, kvázi végig lehet mosolyogni rajta
Az év legtúlértékeltebb filmje: Logan
Ezt miért kellett? : Goldie Hawn
Még kicsit megborzongat, ha rágondolok: Wind River
Megszerzendő soundtrack: Az utolsó showman, Rebecce Ferguson előadása fenomenális
Nagyot bukott, nem érdemli meg: King Arthur