James Cameron lehet, hogy sejtette, de nem tudta, hogy a Terminátorral klasszikust teremt. Olyan mesterművet készített, amire a mai napig hivatkoznak, a jogok új tulaja mindig megpróbálkozik egy újabb résszel. Nem is oly rég került a mozikba az ötödik felvonás. De kanyarodjunk vissza az első filmhez, ami után megszaporodtak a robotos-kiborgos sci-fi akciók. VHS-en, olykor hangalámondással anno nagy élmény volt, de azért nem biztos, hogy illene elővenni ezeket, nehogy egy szép emlékkel kevesebb legyen. Idézzük meg kicsit a múltat egy Top 10 Terminator másolattal, utánérzéssel és koppintással.
Az Eliminators sci-fiben egy gonosz tudós időgépet készít és egy félig-ember, félig-robotot küld át rajta, aki végre is hajtja a feladatot, leszállítja a szükséges dolgokat. A tudós nagyra törő terveiben nem szerepel a mandroid és parancsot ad likvidálására, ám az megszökik. Felkeres egy technikai dolgokban jártas hölgyet, majd egy nindzsával és egy Dél-Afrikát ismerő férfivel szövetkezve megpróbálja megakadályozni egykori főnökét.
A főszereplőt Patrick Reynolds játssza, aki a filmet követően még két tévé sorozatban bukkant fel, ezt követően nem volt látható semmiben. Jobbnak látta, ha édesapja nemzetközi buszcégénél helyezkedik el. Denise Crosby alakítja a mandroid szerelőjét/segítőjét, a hölgy azért komolyabb pályát tudhat maga mögött, bár inkább a kisképernyőre szánt produkciókban volt látható, de benne volt a Villám harmadik részében, a 48 órában és a Kedvencek temetőjében. A nindzsát megformáló jóember, Conan Lee inkább távol-keleti művekre szerződött le, ám a Halálos fegyver 4 szereplőgárdájába is bekerült, utolsó filmje a Lady Samurai volt. Peter Manoogian nem volt túl termékeny, össz-vissz 8 alkotást dirigált, köztük az Arénát és a Ellenséges területet. Az Eliminators nálunk hangalámondással volt látható.
Albert Pyun neve túlzottan nem lehet ismerős, de azért készített egy-két eléggé ismert sci-fit, amelyet ha megemlít valaki felnyújtjuk a kezünket, hogy „Igen, én ismerem, én ismerem.” Bár a Nemesis talán pont az a kategória, amelyet jobb, ha nem veszünk ismét elő, nehogy a kialakult kép megfakuljon. A jövőben játszódó történetben egy félig ember, félig robot rendőr hátat fordítana munkahelyének, de mielőtt még kilép fontos adatokat próbál visszaszerezni. Olivier Gruner egyike volt azoknak, akikre bizton lehetett számítani, ha minden más akcióhős nemet mondott. Még három folytatás született, a harmadik felvonás a második filmből kiollózott jelenetekből tevődött össze.
Pyun egy másik műve is helyet kap a listán. A direktor a Cannonnál dolgozott a He Man folytatás és a Pókember előkészületein, de a stúdió ekkoriban pénzügyi nehézségekkel küszködött és inkább lefújta a projekteket. Pyuntól várták, hogy a két projekt tervezgetésére elköltött 2 millió dollárt valahogy visszategye a zsebükbe. A direktor egy hétvége alatt írta meg a Cyborg-ot, végig Chuck Norrist képzelte el főszereplőnek. Ám Menahem Golan producer Jean-Claude Van Damme-ot környékezte meg. A Véres játék sikere után Van Damme válogathatott: A Delta Force 2, az Amerikai nindzsa 3 és a Cyborg közül a harmadik mellett döntött . A sci-fi eléggé véresre sikeredett és a legkeményebb besorolást kapta volna, de inkább változtattak, hogy beférjen az R kategóriába. Több folytatás is született, elvileg idén jön a Cyborg Nemesis Steven Seagal, Olivier Gruner és Sasha Mitchell főszereplésével. A történések a 21. században játszódnak, egy félig robot nő fontos tudást birtokol, de egy kannibál banda foglyul ejti. A Van Damme által játszott harcosra vár a feladat, hogy kiszabadítsa.
A Kiborgtanárokban néhány iskolában a diákok kezelhetetlenek, ezért titokban robottanárokat helyeznek ezekbe az intézményekbe. Eléggé jó munkát végeznek, megregulázzák a rosszalkodó fiatalokat, de aztán túl messzire mennek és páran gyanakodni kezdenek rájuk.
Mark L Lesternek olyan filmek köszönhetőek, mint A tűzgyújtó vagy a Kommandó.Malcolm McDowell, Pam Grier, Traci Lind és Stacy Keach erősítették a filmet.
John Murlowski rendező nem igazán tudott kiemelkedni a többiek közül, de talán egy-két műve ismerős lehet. Az Automatákon kívül ő adta ki kezei közül a Fekete Cadillac-et és a Nem bújhatsz el thrillert. Még aktív, idén a Deadly Pursuittal érkezik, az A Date to Die For-on pedig az utómunkálatokat végzik. Oliver Gruner volt a főszereplő, mellette Daphne Ashbrook domboríthatott, aki a Sunset Heat-ben és az Intruderekben játszott.
A különféle vállalatokra mindig is jellemző volt a versengés. Amikor embernek látszó robotok terén szép eredményeket érnek még nagyobb lesz a rivalizálás. Az egyik cégnél elérik, hogy a masináknak érzelmei is legyenek, de az egyik megöli főnökét, mikor az megpróbálja megerőszakolni beosztottját. A fejesek természetesen ki akarják iktatni a robotot, hiszen visszavetné a bevételt, ha kiderülni, hogy a gépezet képes embert ölni.
Meg kell hagyni, a Cyborg cím eléggé népszerű volt. A Cyborg zsaruban a rendőrként szolgált Jack testvérétől segélykérő hívást kap, szüksége van rá a St. Keith szigeten, ahol egy vagyonos őrült tudós az emberekből gyilkos kiborgokat farag, majd a fekete piacon árulja őket. Az is kiderül, hogy testvérét is átalakította. Két folytatás is született.
Sam Firstenberg A nindzsa bosszújával kijelölte magának az utat, így pályafutása elején inkább nindzsás szamurájos alkotásokat készített. Majd eljutott egy kiborgos projekthez is, amiben David Bradley játszotta a főszerepet. Ő egyébként szintén a low budget akciófilmek egyik ismert arca volt. John Rhys-Daviesnek volt egy-két jobb választása (Indiana Jones, Gyűrűk ura), de azért előszeretettel vállal B kategóriás filmekben szerepet.
Egy kiborgot arra programoztak, hogy öljön meg egy tudóst- környezetvédőt, akin az emberiség sorsa műlik. A férfi – aki maga nem tudja, hogy valójában kiborg – elbukik és a cégnek nem tetszik, hogy nem teljesítette a feladatot. Ezért utána küldenek egy kegyetlen gyilkost. A film mellesleg 1997-ben játszódik, a Földön a forróság elviselhetetlen.
Sergio Martino! A név mond valamit? Nem csoda, az olasz rendező művei nem igazán jutottak el hozzánk, de a Bosszú a jövőből sokak számára nagy kedvenc. Az imdb-t átböngészve nem ártott volna, ha legalább hangalámondással kijönnek művei. Alacsony költségvetésű horror vagy posztapokaliptikus alkotások fűződnek hozzá.: 2019: After the Fall of New York, La montagna del dio cannibale. A főszereplőről David Greene-ről túl sokat nem lehet elmondani. Talán a Túl a Kilimandjárón és a Soldier of Furtune beugrik valakinek?
Az Alienatorban Kol megszökik büntetése elől, a börtönbolygóról egy elpusztíthatatlan gyilkost küldenek a nyomába, a parancsnok minden áron holtan akarja látni. Az üldözött a Földön, Amerikában ér földet, ahol néhány sráccal együtt próbálják megállítani a női testbe bújt Halált.
Fred Olen Ray világ életében a B kategória legalján tevékenykedett, olyan filmek „köszönhetőek neki, mint A kígyók a mélyben, Bad Girls from Mars és az Izzó bosszú. Azt mondanám, ha valaki elhatározza, hogy a 80-as és 90-es évekbeli olcsó akciófilmet akar nézni, akkor válogasson művei közül. A színészek is előszeretettel vállaltak B kategóriás alkotásokban szerepet.
Richard Pepin rendezői-produceri pályafutását érdemes átböngészni, akad egy-két VHS gyöngyszem. CIA-Fedőneve Alexa, Gyilkos szándék, Maximum Force. De talán a legismertebb filmje a Cyber Tracker – A menekülés. Don ‘The Dragon’ Wilson mestert pedig nem kell bemutatni.
Dilly szenátor testőrségének tagja a titkosügynök Eric. A szenátor teljes mellszélességgel áll ki egy új program mellett, amely egy közel elpusztíthatatlan rendőrandroidokat jelent. Azonban kiderül, hogy a politikus nem tisztességes „játékot” folytat, viszont az információt meg is kellene osztania, de nyomában lohol egykori főnöke és az egyik robot is.
Egy android által vezetett terrorista csapat megszáll egy kórházat az Árnyékvadászban, ahol épp az elnök lánya tartózkodik. Az épület tervezője épp büntetését tölti, az FBI kénytelen a segítségét kérni. Érdekesség, hogy a forgatás egy részéhez az Alien 3 díszleteit használták
John Eyres rendező nem volt túlságosan termékeny, nevéhez köthető a Monolith – Idegen erő, a Bíró és hóhér. A főszereplő Martin Kove kismillió filmben játszott, többnyire mogorva hőst. De azt mondom, hogy a Nehéz napok a Föld nevű bolygón…? Frank Zagarino szintén benne volt pár ínyencségben: Barbarian Queen, Delta Force kommandó, Célpont a Föld.
- SZÜNET - 2017. október 02.
- Box Office: Tom Cruise visszafogottan indított - 2017. október 01.
- Kristen Stewart lehet Charlie egyik angyala - 2017. szeptember 30.
- 2019-ben jön a Men in Black spin off - 2017. szeptember 30.
- Never Here előzetes - 2017. szeptember 29.
- Sorozat lesz a Rendes fickókból - 2017. szeptember 29.
- Apavadászat előzetes - 2017. szeptember 28.
- Acts of Vengeance előzetes – Banderas bosszút áll - 2017. szeptember 28.
- Jonathan Levine rendezheti az Amerikába jöttem 2-t - 2017. szeptember 28.
- Scorsese és DiCaprio vinné vászonra Roosevelt életét - 2017. szeptember 28.
Édes kis nosztalgia. 🙂
Én az Amerikai Kiborgot láttam számtalanszor, pedig tök gáz.
http://www.imdb.com/title/tt0109098/
Nagyon jó cikk, a filmek többségéről még csak nem is hallottam. S azt hiszem, nem vesztettem túl sokat. 🙂
Cyborg trilógiát láttam már nagyon régen. Utána néztem imdb-n, a második részben Angelina Jolie szerepel. Valahol el kellett kezdeni. 🙂
Engem a Cyborg valamiért iszonyatosan megfogott, nálam JCVD legjobb filmje, pedig szeretem mindet.
Úgy emlékszem, hogy az Eliminators címet az alámondó ürge Tankembernek fordította. 😀
Vagy 6 éve kutatok az agyamban az Árnyékvadász után. 🙂 Pár kép maradt meg, meg hogy valami épületben robotok ejtenek túszokat. Úgyhogy köszi, meg is néztem gyorsan, ha már ennyit kutattam utána. Mindenhogy rákerestem, de a főszereplőre sem emlékeztem. Na most pótoltam. Jó kis cikk!!!!
Ezek voltak a régi szép idők 🙂
Nekem még ezek vannak meg narrisan ha érdekel valakit: Cyborg tábornok
A végrehajtó/ Exterminators of the Year 3000
Acélemberek háborúja/The Vindicator/
Kiborgtanárok
ROBOT HÁBORÚ
STEEL DAWN/ACÉL HAJNAL
Anyagiakat privátban.
azok a ’80 as évek 😀 egy csomót láttam belőlük XD